Opis gry Farm Manager 18 PC

Farming Simulator 19 pojawi się dopiero pod koniec roku. Wielu producentów symulatorów farm odkryło w tym najwyraźniej szansę, ponieważ w układzie tych kilku tygodni mogliśmy ujrzeć prawdziwe farmerskie Eldorado. Pojawił się polski Pure Farming 2018, Farm Expert na Switcha, a i Farm Manager, którego koszt produkcji dał się w zaledwie pewien dzień od premiery. Moje zdziwienie sięgnęło zenitu...

Menadżer 18, jak jedna nazwa wskazuje, umożliwia nam na pokierowanie farmerskim imperium. Swym ćwiczeniem jest rozbudowa gospodarstwa. Nie rozpoczniemy a za kierownicą kombajnu, ani nie będziemy ręcznie wyrywać chwastów na tłach. Jesteśmy tu człowiekiem na włościach również stanowimy od tego pracowników. Wszystkim zarządzamy z lekkiej pozycji przed komputerem. Każdy z pracowników ma własne możliwości i przekłada się to na szkoloną przez nas rozgrywkę. Jeśli dajmy na ostatnie sadzamy w kombajnie pracownika, którego samą ze zdolności jest prowadzenie takich pojazdów, działalność będzie objęta szybciej. Ważne jest przy tym to, że człowiek że korzystać ulepszane wybrane zdolności, choć tutaj nie spodziewajcie się poważnego, rozbudowanego drzewka. Ładujecie maksymalnie 5 punktów w pewną zdolność, a dyspozycje jesteśmy zaledwie dwie.

Menadżer 2018 wiele dzieli się od Pure Farming 2018 czy gier z kolei Farming Simulator. Tutaj nie mamy bezpośredniego dostępu z widłami czy kombajnem. Zamiast tego polecamy zasobami ludzkimi zatrudniając nowych gości oraz wykonując dla nich chałupy. Strona z nich uważamy do danego stanowiska, takiego jak choćby opieka nad krowami w stajni czy wyrabianie kiszonki dla trzody. Część zawsze musimy zatrudniać do rzeczy sezonowych, jak zbiór zboża, trawy czy jabłek.

Menadżer 18 pozwoli nam na grę w trzech trybach rozgrywki. Pierwszym jest kampania, która pragnie od nas przyłączenia się w początkującego rolnika, jaki jest odziedziczyć gospodarkę. W kolejnym trybie musimy dopasować się do już gotowych scenariuszy. Innymi słowy – wykonujemy dane zadania, których zakończenia chce z nas gra. Ostatnim jest, jak mocno się już domyślacie, tryb swobodny. To tu zawieramy ogrom możliwości. Możemy sami wybrać, ile pieniędzy zyskamy na wstęp także na jakim poziomie trudności zaczniemy grę.

Jeśli przywykliście do delikatnych podpowiedzi odnośnie rozgrywki, tutaj zostaniecie zlinczowani na wstępie. Gra daje wam zadania na tacy, jednak podaje jedynie ogólnikowo opis tego, co liczymy stworzyć w określonej chwili. Nie nosi tu samouczka, nie ma instrukcji. Jesteśmy my, klawiatura, mysz i element niezaoranego pola. Efekt jest powszechnie w świecie piorunujący. Jeżeli nie wiecie, co bardzo począć (a wierzcie mi, zdarzy się oczywiście na pewno), będziecie wchodzić w gnoju, bezwiednie zabijać niewinne zwierzęta, oraz na koniec dowiecie się, iż nie macie pojęcia, kiedy tenże traktor uruchomić. Ba! Niestety będziecie umieć nawet, jak go zdobyć! Kto wie, może twórcy stwierdzili, że każdy inwestujący kieszonkowe w Farm Managera jest ekspertem z hodowli zwierząt, sadzenia ziemniaków i wywożenia gnoju. Można toż wprawdzie zauważyć jako niezgrabny chaos pomiędzy zadaniami.

image

Natomiast skoro jesteśmy zaraz przy zadaniach – nie do celu zatrzymują się one kupy. W systemie kampanii początkowo stanowimy znacznie małe zasoby, a wykonywanie określonych zadań chce od nas ręcznej rzeczy na miejscach. Nie można nam jednak kupić maszyn, choć pieniądze stoją na koncie odłogiem, bo... bo tak. Powinien się spośród obecnym pogodzić. Efektem jest więc, że nie realizujemy swojego stanowiska i biedujemy. Zaznaczmy jednak, iż w walce pojawia się sezon jesienny, zimowy, wiosenny i lekki. Podczas zimy nie ma możliwości zasadzenia niektórych roślin, to trzeba tu tak manewrować klimatem i programami, by starczyło nam pieniędzy do ważnych, wiosennych pączków. Ten fakt, choć trochę niedopracowany, bardzo mi się podobał.

O ile tryb kampanii i scenariusze niespecjalnie przyszły mi do rodzaju, właśnie w stylu swobodnym dane mi było zanurzyć strona www się na chwila godzin. Opcja wyboru tego, co możemy znacznie zrobić, co zbudować czy jakie zwierzęta zakupić znacznie ułatwiała wrażenia z gry. Dodatkowymi, ciekawymi składnikami były zadania poboczne z Ministerstwa Gospodarki. Opcja nie jest niezbędna, a od momentu do czasu warto się oderwać od ściśle określonych ścieżek.

image

Także ostatnim systemem doszliśmy do głównego i najsłabszego punktu z pełnej gry, czyli oprawy graficznej. Udało mi się uruchomić Farm Manager na wielkich detalach, a choćby w takiej konfiguracji gra wyglądała, jak karykatura farmy. Tekstury wyglądają tragicznie, a zmiana obrazie z kamery na wygląd z okresu oczu pracowników tylko pogarsza myśl i przynosi, że ktoś chce sobie po prostu wydłubać oczy. Trzoda również toczy się nienaturalnie. Dobrym przypadkiem mogą być krowy, których nogi ruszały się niczym łamiące się sztachety. Wybierało się rzec, że rozgrywkę umila przyjemne udźwiękowienie, ale z ostatnim faktem ponadto nie jest tak. Lubię to, że twórcy pokwapili się o własną wersję językową. Tu te jednak pojawia się spore „ale”. Czytając wypowiedzi rolnika w trybie kampanii zawierało się wrażenie, że przeszedł trepanację głowy oraz nie do celu wie, co mówi. Dane mi było stać wśród rolników 20 lat, tylko do tej godziny na mojej metodzie nie pojawił się żaden osobnik mówiący podobnym, farmerskim slangiem. Do tego bada wiele błędów interpunkcyjnych, a także odnalazło się kilka ortografów. Mam doświadczenie, że polska wersja językowa była zapisywana na kolanie.

image

Menadżer 2018 nie jest do celu grą, która daje realizm prowadzenia gospodarstwa. Tworzy raczej ogólnikową otoczkę, zamiast skupiać się na prawdziwych jej tematach. Oczywiście, wszystko tutaj zatrzymuje się logicznej kupy, jednak ciężko wczuć się w wielkiego rolnika. Bardziej wygląda to niskie klikadełka z Facebooka.

Menadżer 18 to po prostu niskiej jakości, rozbudowany FarmVille i doprawdy trwam w górę, nie ta poważna popularność gry. Wiele nieścisłości, okropna oprawa graficzna, skrzywiony zarys wsi oraz nie do końca logiczne zadania sprawiają, że przy Pure Farming czy Farming Simulator najnowsza gra Cleversan Software wypada dość blado.